Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 449 z 461 (záznamy 2241 až 2245 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Petra Kořená
    2009-02-16 11:30:41
    78.108.152.130
    Dobrý den, mám dotaz ohledně léčby ledvinových kamenů. Mé fence jorkšírského teriéra byly minulý týden diagnostikovány ledvinové kameny v obou ledvinách a to v pokročilém stádiu. Momentálně ještě budeme posílat moč fenky na rozbor. Každopádně dle veterinářů je prognóza dosti nepříznivá. Bylo mi sděleno, že pokud se bude jednat o kameny nerozpustné, je možné pouze chirurgické řešení, které je ovšem příliš riskantní a poměrně složité. Jaký je Váš názor, popř. existuje v ČR pracoviště, které by mělo zkušenosti s léčbou tohoto charakteru? Děkuji za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    ledvinové kameny (nefrolity) jsou onemocněním, které může vzniknout z různých příčin, může mít různé příznaky a různé důsledky. Není možné v rámci této poradny široce rozebírat Váš problém, či dokonce jejím prostřednictvím polemizovat s pracovištěm, které diagnózu stanovilo a navrhlo i řešení. Ale abych Vás neodbyl, pár obecných informací, kreré jste asi již dostala i u svého veterináře zopakuji.

    Nefrolity ( i další urolity) se klasifikují podle svého chemického složení. Nejčastěji se vyskytují kalciumoxalátové (ze šťavelanů), xantinové a urátové (vznikající ze solí kyseliny močové) a struvitové (tvořené fosforečnaném hořečnatoamonným). Právě složení každého konkrementu je důležitá informace pro stanovaní pravděpodobnosti "rozpustnosti" urolitů. Velikost konkrementů kolísá od sotva viditelného písku až k odlitkovým kamenům. Ledvinové kameny mohou být často objeveny pouze náhodou, např. při sonografickém vyšetření, prováděném třeba i z úplně jiných důvodů a jejich existence nemusí nutně vyvolat klinické onemocnění. Vždy se však jedná o riziko, že se tak může dříve, či později stát. Patogeneze se zpravidla rozvíjí tak, že nad konkrementem se městná moč, rozšiřuje se ledvinná pánvička a močovod až vznikne obraz hydronefrózy. V důsledku stagnace moči vzniká prostředí pro záněty v močových cestách. Někdy se konkrement uvolní a putuje vývodnými cestami močovými. Dojde-li k jeho zaklínění, nastane v místě zaklínění akutní zánět, většinou doprovázen křečemi hladké svaloviny močovodu. Stav bývá bolestivý.

    Z výše uvedeného vyplývá, že bez znalosti konkrétních údajů a jejich důkladného zhodnocení (klinické příznaky, věk pacienta, ostatní možá onemocnění, atp.), není možné navádět k nějakým pevně daným postupům. Je na Vás, abyste zvážila, zda máte důvěru k pracovišti, které Vaši fenku ošetřuje, zda jsou schopni a ochotni případnou operaci provést, či zda Vás i s Vaší pacientkou budou referovat na jiné pracoviště. V každém případě Vám přeji hodně štěstí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Zdenka
    2009-02-10 18:10:52
    195.178.73.233
    Dobrý den, mám 3letou fenečku Pražského krysaříka, v poslední době má problémy se zadní nožičkou, při běhu ji vyhazuje! Proto vás prosím, jestli je někde v okolí Brna nějaký specialista -ortoped, popřípadě na Jižní Moravě. Děkuji za odpověď

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    doporučuji otevřít si webové stránky KVL ČR - jít do složky veterináři - specializace, nebo si pouze zadejte na mapce okres Brno-venkov a tam zjistíte nabídku jednotlivých veterinárních lékařů v daném regionu.
  • Lucie Jiránková
    2009-02-08 11:22:34
    85.71.70.234
    Dobrý den Vlastním teď již 10 měsíční fenu Irského vlkodava a již 5 měsíc má na loktu obrovskou bouli, na omak je to měkké jakoby naplněné vodou. Nejdřív byla jak tenisák velká, teď už se mi to nevleze ani do dlaně. Veterinář mi řekl že je to tzv. burzitida na níž štěňata obřích plemen trpí a že to do dvou měsíců zmizí. No nemizí akorát to ještě víc narostlo. Vím už i od chovatelky že by to mělo zmizet a nejlepší je s tím nic nedělat, ale přijde mi že už to má dost dlouho, přece jen 5 měsíců? Tak sem se chtěla poptat jestli je možné že by to mohlo být i něco jiného s čím by se to dalo zaměnit, a zdali ta tekutina která je uvnitř té boule třeba nemůže nějak zničit kloub nebo poškodit když už to tam plní tak dlouho? a jestli má na to vliv třeba studené počasí kvůli kterému by ta tekutina třeba mohla mrznout? A ještě jsem se chtěla poptat, kdesi jsem zaslechla že obřím plemenům je vhodné mezi 9-12 měsícům udělat rentgen ohledně dysplazie? Tak jestli je to vážně nutné a jak se pohybuje cena u celkového vyšetření na dysplazii? Předem moc děkuji za vaší odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    u Vašeho psa se opravdu může jednat o tzv. "bouli loketní", jedná se o nehnisavý zánět loketního tihového váčku (bursa subcutanea olecrani). Tato burza je u gigantických plemen opakovaně drážděna při lehání zvířete. Dříve bylo doporučováno úplné odstranění takto postižené burzy. V současné době většina vet. chirurgů dává přednost dlouhodobému drenování s aplikací NSAID nebo steroidů v kombinaci s absolutním klidem postiženého kloubu a to zejména v případech dlouhodobého trvání onemocnění a při neúspěšné konzervativní léčbě. Při chronickém průběhu onemocnění a při extrémním zvětšení burzy se zvyšuje nebezpečí jejího poranění se zavlečením infekce.

    Konečnou diagnózu a léčbu však svěřte veterinárnímu lékaři - chirurgovi, který zhodnotí stav a doporučí léčbu.

    U velkých a gigantických plemen se doporučuje provést RTG vyšetření na DKK nebo DLK po ukončení růstu skeletu (ve stáří 12-18 měsíců-podle plemene) avšak u irského vlkodava bych doporučil provést toto vyšetření pouze při klinických potížích nebo na vyžádání klubu při plnění podmínek chovnosti.
  • Hana Foltová
    2009-02-08 01:08:40
    89.29.78.198
    Dobrý den, mám 11 měs. kernteriérku a všimla jsem si ,že už nějakou dobu při klusu odlehčuje zadní nožku - vypadá to ta, že jakoby rozverně poskočí. Veterinář z krve zjistil nesprávný poměr Ca a F (hladina F v normě, Ca málo), takže teď podáváme kalciové tbl. Oba rodiče našeho štěněte jsou sourozenci po matce (otec různý). Jde o psa bez PP a dověděla jsem se to až nyní, mám obavu z možné genetické zátěže, myslím hlavně na DKK či luxaci pately. Měla bych trvat na provedení RTG? Je v Ostravě na tyto potíže specialista? Děkuji za odpověď, Foltová

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    máte pravdu, u Vašeho psa se může jednat i o vývojové ortopedické onemocnění. Doporučuji se podívat na webové stránky KVL do oddílu  veterináři Ostrava 1 a Poruba.

  • Jakub Bareš
    2009-02-06 18:43:39
    78.102.208.3
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda již existuje zdravotní pojištění zvířat, případně, kde jej sehnat. Děkuji.

    Odpovídající: MVDr. Karel Daniel

    Zdravotní pojištění hospodářských i drobných domácích zvířat existuje. Pro pojištění hospodářských zvířat je nejlépe se obrátit na významnější pojišťovatelské domy a porovnat jejich nabídky. Na pojištění drobných domácích zvířat je nejlépe se informovat u veterinárního lékaře, kterého se svým zvířetem běžně navštěvujete.

    Z důvodu ochrany hospodářské soutěže nelze v poradně Komory veterinárních lékařů selektivně odkazovat pouze na některé poskytovatele těchto služeb a kompletním seznamem bohužel nedisponujeme.

    MVDr. K. Daniel
 
Komora veterinárních lékařů České republiky