Komora veterinárních lékařů České republiky

KVL ČR byla založena zákonem 381 České národní rady ze dne 11. září 1991 o Komoře veterinárních lékařů ČR, ve znění pozdějších předpisů.

Poradna

Podkategorie:
PsiKočkyDomácí zvířataOstatní zvířataKoněPtáciHlodavciExotická zvířataPrasataostatní

Zobrazuji stranu 454 z 461 (záznamy 2266 až 2270 z celkových 2302)

Vážení návštěvníci poradny, vážení tazatelé,

účelem této poradny je prvotní odpověď na Váš dotaz, snaha orientovat Vás v popsaném problému. Většina onemocnění nelze – bohužel – vyřešit jednoduše e-mailem nebo telefonem. V žádném případě neslouží tato poradna k hodnocení práce veterinárních lékařů, k ověřování diagnóz či znalostí toho kterého veterinárního pracoviště a není v žádném konkurenčním vztahu k poskytovatelům veterinární péče. Tyto webové stránky jsou nekomerční a nemohou nahradit konzultaci u Vašeho veterinárního lékaře. Nežádejte, prosím, abychom vám doporučili nějaký veterinární léčivý přípravek, krmivo, či dietu pod obchodním názvem toho kterého výrobce. Rovněž tak nepožadujte doporučení konkrétního veterinárního lékaře, nebo veterinárního pracoviště.

Z výše uvedených důvodů si vás dovolujeme upozornit, že dotazy, které budou komerčně hodnotící, či návodné, jakož i dotazy, které budou ať už v pozitivním, či negativním smyslu uvádět jména a adresy konkrétních veterinárních lékařů, či klinik, případně budou obsahovat vulgární výrazy nebudou zveřejňovány.

Děkujeme za pochopení

  • Romana
    2009-01-26 19:07:41
    85.13.88.61
    Dobrý večer, po dlouhém hledání na internetu jsem narazila na Vaše stránky a ráda bych Vás požádala o radu. Máme doma 10ti letého Leonbergera, který během posledních 14 dnů začíná mít velké problémy se zadní částí těla, zadní nohy mu přestávají sloužit, rozjíždí se, jeho stabilita na ty zadní nohy není úplně v pořádku. Problémy byly znát delší dobu, ale během krátké doby se to opravdu dost zhoršilo. Jinak jeho stav je výborný. Prosím Vás o radu či pomoc, co bysme mohli pro něho udělat. Děkuji Vám za odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    v každém případě navštivte veterinárního lékaře. Dle Vašeho popisu by se mohlo jednat o nějaké neurologické onemocnění, např.  degenerativní onemocnění míchy. V úvahu připadá i možnost problému ortopedického, např. onemocnění kyčlí.

    Zdraví
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Eva Vydrová
    2009-01-26 12:48:12
    85.132.183.75
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně naší čivavy. Pejskovi je 11 let a z ničeho nic přestal chodit na zadní nožičky, když jsme ho zvedli, tak třeba popošel pár kroků, ale zase upadl, teď už leží tak přes týden. Na záchod mu musíme pomáhat máčknutím na bříško. Jinak žere normálně i reaguje jako dřív, jen se nezvedne. U veterináře jsme již byli, vzhledem k tomu, že měl teplotu, tak mu neustále píchali nějaké injekce až na požádání nám ho zrentgenovali a údajně má mít špatné 3 plotýnky. Snímek jsme poslali do Budějovic a tam nám řekli, že diagnóza plotýnek je divná vzhledem k té teplotě a že by mohlo jít o virovou nákazu. Prosím napište mi jaký názor na to máte vy. Chápu, že je to těžké, když zvíře nevidíte, ale každá rada dobrá. Popřípadě pokud by šlo opravdu o virovou nákazu, jaký přípravek byste doporučil. Předem velice děkuji za odpověď, s pozdravem Eva Vydrová.

    Odpovídající: MVDr. Milan Snášil

    Dobrý den,

    vzhledem k tomu, že se může u Vaší fenky jednat o vážnější onemocnění, doporučuji se neprodleně obrátit na specializované pracoviště, které  může potvrdit nebo vyloučit neurologické onemocnění. Doporučuji webové portály veter. pracovišť s popisem jejich specializace a vybavení.

  • Lucie
    2009-01-25 22:15:56
    78.102.253.211
    Dobrý den, koupila jsem si fenu Border colie s PP. Štěně - fena je z 10 štěňat. Když jsme si jí dovezli domů, všimli jsme si velmi častého pití vody a následně ukapávání, které se střídalo s počuráváním. Vyšetření moči nic neprokázalo, tak bylo feně uděláno sono kde se ukázalo, že asi jde o ektopický ureter. Kontrastní vyšetření to potvrdilo. Fena má pravou močovou trubici napojenou za svěrač a levou na rozhraní svěrače. Pravá trubice jí byla úspěšně operována a to posunuta dále od svěrače. Endoskopické vyšetření ukázalo, že nyní pravá moč. trubice ústí do moč. měchýře a plní správnou funkci. Fena se ale stále pomočuje. Byl jí nasazen sirup Propalin, ten ale nezabral. Nyní jí byl podán Incurin. Ten ale bohužel taky nezabral. Zřejmě to vypadá, že podstoupí operaci levé moč. trubice. Je možné, že ani to nezabere a fena se bude nadále pomočovat? Existuje ještě nějaká metoda jak problém vyřešit. A je prosím tato vada dědičná? Pokud není myslíte, že je vhodné použít fenu k chovu? Dali by se udělat genetické testy zda je či není vada přenosná na potomky? Kde by se testy daly udělat? Fena má kvalitní rodiče a ani u jednoho majitelé nic nezaznamenali. Velmi Vám děkuji za odpověď. L.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    po operaci - vyústění močovodu do močového měchýře je možné důvodně předpokládat, že problém ustane. Je-li sám svěrač funkční. Stoprocentně Vám však nemůže úspěch zaručit nikdo, neboť v některých případech se při hojení ektopický ureter opět otevře.Doporučuji Vám řídit se pokyny pracoviště, které problém řeší. Zdaleka ne každé pracoviště je schopno exakně diagnostikovat ektopický ureter.

    Na dětičně podmíněné onemocnění se usuzuje, není mně však známo, že by to bylo zcela prokázáno a nalezen gen, který je za toto onemocnění zodpovědný. Je velmi pravděpodobné, že žádný takový gen ani neexistuje a genetická podmíněnost, či lépe, vloha je dána kombinacemi mnoha genů. Téměř jistě se však jedná o onemocnění vrozené. Osobně se domnívám, že i v případech, kdy majitelé uvádějí močovou inkontinenci ne od samotného narození, byla tam. Pouze si majitel, stará-li se fena o štěně dobře, problému nevšiml.

    S pozdravem
    MVDr. Ondřej Rychlík
  • Kohoutová Pavlína
    2009-01-25 21:47:53
    89.24.54.88

    Dobrý den, mám k Vám velkou prosbu. Můj kocour byl čipovaný dne 25.7.2005. Problém je ten, že jsme se přestěhovali a Já nevím, kam se mám obrátit, abych mu mohla změnit trvalou adresu v registrační kartě, kterou jsem v roce 2005 posílala Komoře veterinárních lékařů do Brna. Děkuji za pomoc. S pozdravem. Kohoutová


    Odpovídající: Sylva Skálová

    Dobrý den paní Kohoutová,

    změnu adresy v registru Vám bez problémů udělám já, pokud je váš kocourek u nás zaregistrován.

    Prosím tedy o zaslání čísla čipu a novou adresu s kontakty.
    Zašlete vše na sylva.skalova@vetkom.cz  a změnu provedu.

    S pozdravem
    Sylva Skálová
  • Jana Ježková
    2009-01-22 12:45:32
    193.84.186.81
    Dobrý den, chovám plemeno, které má dědičné dispozice k autoimunitním chorobám (Addison, AIHA, SLO) a proto se snažím vakcinovat co nejméně a využívám možnosti přeočkovávat vzteklinu v 3 letých intervalech. Přečetla jsem si dokument WSAVA z roku 2007 GUIDELINES FOR THE VACCINATION OF DOGS AND CATS, který mimo jiné říká, že "core vaccines" jsou jen proti CDV CAV a CPV a že by v žádném případě neměly být přeočkovávány častěji než jednou za 3 roky a déle. Zjistila jsem, že v ČR je k dispozici vakcína Duramune DAPPi + L s dobou trvaní imunity proti DAP nejméně 3 roky. Tuto informaci jsem sdělila svému veterináři a byla jsem překvapena, že o této problematice vůbec nic neví a asi ani nechce vědět a trvá na tom, aby se vše přeočkovávalo každý rok. Ráda bych se zeptala, zda je někde k dispozici překlad tohoto výše zmíněného dokumentu a zda informace z něho byly nějakým způsobem veterinářům distribuovány a zda se této problematice v ČR někdo věnuje? Je nějaká šance, že se do budoucna například změní propozice akci, které schvalují veterinární správy, v tom smyslu, že budou obsahovat aktuální formulaci zákona a umožní tak účast i psům, který nejsou očkovaní proti DHPPi+LR každoročně, ale ve lhůtě, kterou uvádí výrobce? Děkuji ta odpověď.

    Odpovídající: MVDr. Ondřej Rychlík

    Dobrý den,

    Vaše dotazy zaobírají poměrně široké spektrum specifických problematik, od autoimunitních chorob až po vakcinační programy a rozdíly mezi jednotlivými vakcínami. Jejich zodpovězení a vysvětlení by zabralo dost času. Máte-li o podrobnější vysvětlení zájem, obraťte se na veterinárního lékaře, či celé veterinární pracoviště, které se této problematice věnuje a požádejte o konzultaci. Ale abych Vás neodbyl jen s výše uvedenou radou. Na některé otázky lze jednoduše odpovědět.


    1. Obecně závazné právní předpisy se věnují pouze vakcinaci proti vzteklině. Vakcinace proti jiným onemocněním, jako je parvoviróza, psinka, infekční hepatitida, parainfluenza a leptospiróza, o kterých se zmiňujete, zákon neřeší. Propozice akcí jsou dány organizátory akce a veterinární podmínky těchto akcí dává příslušná Krajská veterinární správa, zpravidla na návrh organizátora. Rozhodným faktorem pro požadavky na vakcinace by měla být nákazová situace. Dle současné právní úpravy se řídí perioda vakcinací proti vzteklině registračním rozhodnutím u té, které vakcíny.


    2. "CORE VACCINES" je výraz, který se v odborné (americké) literatuře používá pro jakýsi základ, nebo "kmen" antigenů, zpravidla sdružených pro jednotlivé druhy. Ve Vašem případě tedy kromě vzteklinového rabdoviru (VRI) ještě CPV(, CAV2(HCC, resp. LCC) a CDV (FCC). Někde je míněna pouze vzteklina.


    3. Dokumenty, přednášky, diskuse atp. z WSAVA jsou veterinářům distribuovány prostřednictvím jejího člena ČAVLMZ členům ČAVLMZ. Písemností je celá řada, zpravidla se nepřekládají. ČAVLMZ pořádá pro své členy odborné přednášky, školení, work shopy, atp.


    4. Některé prameny ( minoritní) opravdu doporučují další revakcinace, tzv booster po 3 letech, nejdříve však až po 4. revakcinaci.. Tyto informace jsou však dávány spíš k diskusi a vychází ze statistického sledování hladiny protilátek proti těm kterým antigenům.  Máte-li závažný důvod omezit počet vakcinací, či nevakcinovat doporučuji sledovat analyticky titr protilátek proti jednotlivým antigenům a případný booster stanovit na základě exaktních měření.


    5. Vakcína  Duramune LAPPi + LC má v příbalové informaci toto: "Imunita nastupuje v průběhu dvou týdnů po druhé vakcinaci psů. Délka imunity je nejméně jeden rok proti všem antigenům obsaženým ve vakcíně, kromě složky viru parainfluensis canis, kde se předpokládá imunita kratší než jeden rok." O 3 letech tedy není žádná zmínka.

    Zdraví MVDr. Ondřej Rychlík
 
Komora veterinárních lékařů České republiky